Na mapu přidáváme tipy na výlety, na zábavu, na sport. Každý si vybere. Pod mapkou je i seznam. Další tipy najdete v pravém menu O nás – i tyto památky budou postupně přidávány.
Loading map...
Centrum Babylon v Liberci je jedinečný zábavní komplex v centru města. S obrovskou plochou přes 30 000 m2 ho lze jen těžko projít celý za jediný den a ve slovech že „se zde dá dělat cokoliv“ není zas tolik nadsázky, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Pokud se rozhodnete pro toto středisko, můžete se pobavit v aquaparku s nespočtem tobogánů a jiných vodních atrakcí, jakožto i nabídkou masáží, saun a rašelinových zábalů, v lunaparku při lasergame nebo ve videoherně, v IQ parku, kde se snoubí zábavné s poučným v podobě hlavolamů a zábavných fyzikálních pokusů, na diskotéce, nebo v kasínu ve stylu Las Vegas. Dále máte možnost zrelaxovat se v solné jeskyni, využít služeb nespočtu restaurací a kaváren, zahrát si bowling, nebo navštívit nákupní městečko. Navíc je zde možnost ubytovat se ve čtyřhvězdičkovém hotelu, jež je součástí komplexu. To vše je jen zlomek věcí, které zde můžete dělat – centrum Babylón totiž nezná hranice. A hlavně nezná nudu.
Návštěvní doba:
Po celý rok, o jednotlivých atrakcích více na webu
Vstupné:
Do komplexu zdarma, dále dle zvolené atrakce
Kontakty:
Web: www.centrumbabylon.cz
Email: touristservice@centrumbabylon.cz
Tel: 420 485 249 311
Hledáte-li netradiční zábavu pro děti i dospělé, je pro vás bobová dráha v Janově správnou volbou. Ke dráze se dá dojít z Jablonce nad Nisou bez větší námahy pěšky (7 km) a odměnou vám bude netradiční zážitek na čerstvém horském vzduchu.
Boby, ovládané pouze jedinou pákou jíž se brzdí, činí řízení vskutku jednoduchým a intuitivním. Ovšem pozor, nenechte se zmást. Sjet dráhu bez brždění nedokáže každý a je to úžasný adrenalinový zážitek. Ti z vás, jímž rychlá jízda nedělá dobře, mohou zvolit uvolněný, vyhlídkový styl jízdy. Ať už dvaadvaceti zatáčkami (včetně jedné 450°) prosvištíte šusem nebo se jen povezete a budete pozorovat ubíhání horské krajiny, zajisté nebudete malého a zdravého výletu litovat.
Návštěvní doba:
10:00-20:00 (v létě) 10:00-18:00 (v zimě) každý den po celý rok
Vstupné:
jednotlivá jízda 70 Kč (děti do 140cm a ZTP 40Kč), permanentky na více jízd
Kontakty:
Web: www.bobovadrahajanov.cz/
Email: info@bobovadrahajanov.cz
Tel: 420 607 160 652
Nachází se v Malé skále – obci z poloviny 15. století s řadou roubených staveb. V přízemí se nachází restaurace a v patře galerie.
Pokud hledáte místo pro zábavu na páteční večery, tak BB je pro vás to pravé. Původně herna se postupem času rozrostla na výtečný třípatrový podnik kde si můžete zahrát bowling, jež zde má dlouhou tradici, nebo jen tak posedět s přáteli.
Návštěvní doba:
Úterý – neděle 13:00-01:00
Vstupné:
zdarma, billiard 60 Kč/hod., bowling 200 Kč/hod.
Kontakty:
Web: www.bowlingturnov.cz/
Tel: 420 481 311 222
Výhled z Boreckých skal na panoramata hradu Trosky.
Zalesněný vrch s 335 m.n.m. se nachází na severním okraji Jičína. Novogotická věž zvaná Milohlídka pochází z roku 1844.
Skalní hrad se nachází na vysokých skalních stěnách pokrytých lesem. Dnes se z hradu příliš nedochovalo. Nalezneme zde vytesané světnice, sklepy a studnu nad kterými byli vystavěny dřevěné budovy hradu. Místo skýtá krásnou vyhlídku K. V. Raise s výhledem na Turnov a okolí.
Původní tvrz byla koncem 16. století přestavěna na renesanční zámek. Koncem 19. století získal zámek Řád maltézských rytířů. Prostory byly veřejnosti zpřístupněny po rozsáhlé rekonstrukci teprve počátkem třetího tisíciletí. Nachází se zde sbírka zbraní Maltézských rytířů a loveckých trofejí, krčma a pivovar.
Naleznete jej v Dolánkách u Turnova. Typická a vzácná dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta se nachází v malebném údolí řeky Jizery a byla postavena v roce 1716. Statek je obklopen trámcovou hradbou se dvěma branami – horní zděnou s dřevěnou zvoničkou a dolní dřevěnou. K patrové roubené stavbě přiléhají hospodářská stavení – zděné chlévy a konírna. Roubená světnička v patře byla v roce 1842 upravena na výměnek. Doplňkem obydlí je bohatě skládaná lomenice a pavlač s řezanými sloupky. Dochovala se také roubená stodola.
Součástí usedlosti je socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar.
Jsou jednou z nejvyhledávanějších oblastí. Spolu s Příhrazskými skalami patří k tzv. Žehrovické tektonické kře, ze které vystupuje čedičový vrchol Mužského. Nachází se zde rozmanité skalní útvary s četnými soutěskami a komíny. Samostatné věže jsou ojedinělé, k nejznámějším patří „Kočka“, „Bohatýr“ nebo „Minaret“. Pro horolezce je vyhledávaným útvarem tzv. „Kobyla“. Zajímavý je také drobnější masív „Sokolka“ neboli stolová hora „Křinecká skála“.
Zvonice v pozdně barokním stylu pochází ze 17. století a je dominantou vesnice. Nachází se na místním hřbitově spolu s barokní márnicí z 18. století
Rozhledna s 390-ti m. n. m. je zároveň vysílačem pro mobilní operátory. Z vyhlídkové plošiny vysoké 33 metrů je kruhový rozhled do krajiny Českého ráje, na Trosky, Kozákov, Klokočské skály, ale také Krkonoše nebo Jizerské hory.
Zřícenina středověkého hradu pochází ze 14. století. Nepřehlédnutelná je válcová věž o průměru devět metrů čnící z Vranovského hřebene. Věž jako sídlo čarodějnic je oblíbeným místem filmařů. Natáčela se zde například pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Vyhlídka z osamělé pískovcové skály s 380-ti m. n. m. se nachází na okraji Hruboskalského skalního města. Umožňuje krásný výhled na Turnov a Ještěd a také k Bezdězu.
Zámek, původně hrad ze 14. století se nachází na mohutných pískovcových skalách. K zámku vede spojovací most se vzácnými barokními sochami. V jeho areálu se nachází novogotický kostel sv. Josefa a zbytky předsunutého opevnění tzv. Prachovna. Se zámkem je spjato mnoho pověstí a legend. Natáčela se zde pohádka Princ Bajaja. Ze zámku je krásná vyhlídka na skalní město a hrad Trosky. V současné době slouží zámek Hrubá Skála jako hotel.
Původně ranně gotický hrad založený Havlem z Lemberka kolem roku 1280 na skalním srázu nad řekou Jizerou. V současné době zůstává zámek v podobě ze 30. let 20. stol., kdy ho vlastnil rod Des Fours-Walderode.
Zámek byl ponejvíce v držení rodu Vartemberků, kteří ho po roce 1600 nechali přestavět v renesančním slohů. Na počátku doby pobělohorské se dostává do rukou rodu Des Fours, kteří několikrát provedli přestavbu zámku. Nejprve prošel barokní úpravou a poté v pol. 19. stol. byl pozměněn ve stylu empíru. Ná zámku proto můžete nalézt stopy mnoha uměleckých a architektonických slohů. Součástí areálu zámku je také nevelký anglický park, ve kterém se, mimo několika vzácných stromů a dřevin, nachází rovněž několik barokních soch a architektonické prvky z období romantismu. Součástí parku je také vyhlídka na údolí Jizery.
Návštěvní doba:
duben – říjen (kromě pondělí)
Vstupné:
60-80Kč podle trasy prohlídky
Kontakty:
Web: www.hruby-rohozec.eu
Email: hrubyrohozec@liberec.npu.cz
Tel: 420 481321012
Barokní lovecký zámeček je národní kulturní památkou. Byl postaven v letech 1667-1672 jako napodobenina Galaské věže v Istanbulu na elipsovitém půdorysu. Černínský oválný sál s výškou 16-ti metrů a překrásnými nástěnnými malbami se vyznačuje mimořádnou akustikou. Výhled umožňuje pohled na město Sobotka a daleké okolí. V sezóně se zde koná mnoho akcí například koncerty v Černínském sále.
1012 m vysoká hora, na jejímž vrcholu se do výše tyčí známý televizní vysílač. Tento symbol severních Čech a Liberce byl slavnostně otevřen v roce 1973 a slouží jako horský hotel, restaurace a vysílač televizního signálu.
Za svůj vznik vděčí architektovi Karlu Hubáčkovi, který budovu, postavenou v technicistním architektonickém směru, navrhl. Na vrchol hory, odkud je překrásný výhled na okolní krajinu, zejména pak na město Liberec a Ještědsko-kozákovský hřbet, se dá dostat visutou lanovou dráhou z Horního Hanychova. Na svazích Ještědu se rozprostírá lyžařské středisko, které čítá několik lanovek a vleků s téměř devíti kilometry sjezdařských tratí a dva můstky pro skoky na lyžích. Z tohoto důvodu, je Ještěd častým cílem turistů i v zimních měsících. Zajímavostí je, že na Ještědu se odehrává děj filmu Grandhotel režiséra Davida Ondříčka z roku 2006.
Návštěvní doba:
Celoročně
Vstupné:
Lanová dráha na Ještěd – 60Kč, zpáteční 100Kč
Kontakty:
Web: www.jested.cz
Email: recepce@jested.cz
Tel: 420 485 104 291
Původně renesanční zámek města pohádek byl v roce 1620 těžce poškozen výbuchem střelného prachu. Poté došlo k přestavbě na barokní zámek, ve kterém se nyní nachází regionální muzeum a galerie s expozicemi cenných nálezů. Zachován zůstal empírový konferenční salonek z dob před rokem 1813 s portréty představitelů protinapoleonské koalice. Zpřístupněna je panská oratoř a nově i muzeum hry.
Městská památková rezervace. Historické centrum tvoří gotické, renesanční, barokní, klasicistní i moderní architektonické památky. Zajímavými stavbami jsou Valdická brána, Valdštejnův palác (dnes sídlo Regionálního muzea a galerie), gotický kostel sv. Ignáce, barokní kostely sv. Jakuba Většího a Panny Marie de Salle a moderní prvorepubliková stavba obchodní akademie.
Tento geologický útvar se nachází kousek od obce Besedice, 1,5km jihovýchodně od Malé skály. Je ideální pro nedělní výlety na čerstvém vzduchu a to i pro děti, které budou přírodními překážkami v podobě balvanů a jeskyněk nadšené. Dospělí ocení vyvýšená místa s vyhlídkou do okolí – zvláště pak do údolí Jizery a na Vranovský hřeben.
Můžeze zde navštívit kupříkladu Sluj exulanta V. Sadovského, Krocinovského jeskyňku nebo sluj s modlitebnou Jednoty bratrské (neboť skály sloužili za protireformace jako útočiště pronásledovaných nekatolíků), a pokochat se skalními útvary jménem Želva, Medvěd či Hroch. Z vyhlídek pak jmenujme vyhlídku Českých bratří nebo vyhlídku Kde je domov můj. Bludištěm vede žlutá turistická stezka. Ta je někdy vtesaná přímo pískovce, jindy se zase šplhá na nejvyšší skalní útvary. Nejlepší přístup do bludiště je přímo z Besedic, kde můžete nechat svůj vůz.
Návštěvní doba:
Kdykoliv
Vstupné:
Zdarma
Vrch vysoký 657 m.n.m. nad jihozápadním krajem vesnice Kopanina. Roku 1894 zde byla zásluhou Klubu českých turistů postavena cihlová rozhledna o celkové výšce 18 m. Pěšky se můžete k rozhledně vydat po značených turistických stezkách z obcí Malá Skála, Frýdštejn, Pulečný a Klíčnov.
Návštěvní doba:
Rozhledna Kopanina je otevřená celoročně po domluvě ve stavení č. 2 v osadě Kopanina, kde se půjčují klíče.
Vstupné:
10 Kč (Záloha na klíč 100Kč)
Kontakty:
Email: bradac@jenisovice.cz
Tel: 420 483 393 160
Nejseverněji položená rozhledna Českého ráje z roku 1894 se nachází na hřbetu Kopaniny v nadmořské výšce 657 metrů. Rozhledna z pálených cihel je 18 metrů vysoká a na konci zakončená cimbuřím. V roce 1936 byl vyhlídkový ochoz zastřešen a zasklen a vede k němu 94 schodů. Klíč od rozhledny je možné půjčit ve vesnici pod rozhlednou, v domě č. p. 14., kde je možnost zakoupení turistické známky.
Nádherná roubenka leží na Hruboskalské plošině v Kacanovách, 1 km jižně od Valdštejna. Stavba pochází z počátku 19. století a je nejznámější památkou lidové architektury Českého ráje. Před statkem jsou plastiky Vojtěcha Kopice s tématy našich dějin (sv. Václav, sv. Jiří, Jánošík, kněžna Libuše) i s tématy okolní přírody.
Hrad patří k nejkrásnějším, největším a nejzachovalejším v Čechách. Stojí na pískovcové skále mezi třemi močálovitými údolími a rybníky. Tzv. Bílá věž má nepravidelnou lichoběžníkovou základnu a z určitého místa je možno vidět všechny její čtyři hrany naráz. Hrad má bohatou historii a dnes je v majetku rodu Kinských. Prohlídka umožňuje návštěvu většiny míst hradu. K vidění je sbírka rodu Kinských a historické zbraně. Zajímavostí je černá kuchyně s bohatým vybavením.
Nejvyšší hora Českého ráje a Podkrkonoší a tzv. „strážní hora“ Českého ráje dosahuje 744m. n. m. a je nalezištěm drahých kamenů. Na vrcholu této národní kulturní památky je 48,5 metrů vysoká telekomunikační věž s vyhlídkovým ochozem z roku 1995 a Riegrova turistická chata. Výhled je až do vzdálené Prahy po Krkonoše a od Českého středohoří po Orlické hory. Probíhá zde výuka pro paraglidisty.
Pokud vám připadají konvenční sporty a pouťové atrakce nudné, pak vězte že Lanové centrum Malá Skála je pro vás jako stvořené. Je to zábavný, jedinečný a zdraví prospěšný zážitek. Budete se vozit na lanovce, ručkovat, balancovat, houpat se a šplhat.
Můžete navštívit překážky jako ručkovaná, barmský most, přechod klády, třmeny, tramvaj nebo girlandy. Specialitou jsou pak překážky pro dvojice, kde je dokonalá souhra obou jedinců nutností. Sem patří například koleje, pražce, nebo Jakubův žebřík, či překážka s exotickým názvem Hawai. Zvláštní kategorii pak tvoří dvě speciality: Lanová dráha, na které se svezete po 85 metrů dlouhém laně na kladce. Když si to zasloužíte, instruktoři vás prý pustí i na speciální kladku, na které lze zažít stav beztíže. Druhým unikátem je Tarzanův skok, což je skok na hrazdu v šestimetrové výši.
Návštěvní doba:
Možnost rezervace na webu, každý den řádově od dubna do září.
Vstupné:
od 250 Kč(děti 6-14 let 150Kč) za tři překážky s instruktorem
Kontakty:
Web: www.lcmalaskala.cz/
Email: info@zlutaplovarna.cz
Tel: 420 775 580 388
Barokní zámek pochází z přelomu 17. a 18. století je národní kulturní památkou. Nachází se spolu s někdejším kapucínským klášterem v anglickém zámeckém parku. V klášteře je pohřben Albrecht z Valdštejna – slavný generál třicetileté války.
Návštěvníci si mohou vybrat ze tří zámeckých prohlídkových okruhů. K vidění je delfská knihovna, různé sbírky porcelánů, empírové divadlo a další zajímavosti.
Malá vesnička je součástí obce Boseň a nachází se pod stejnojmenným kopcem. Vesnická sídla jsou nejlépe dochovanými ve středních Čechách a tvoří památkovou rezervaci. K vidění jsou roubené chalupy s bohatě zdobenými štíty.
Čedičový vrchol s výškou 463 m. n. m. uprostřed pískovcové plošiny mezi Turnovem a Mnichovým Hradištěm. Na Mužském se v minulosti konaly mohutné srocení davů při táborech lidu a v roce 1866 krutosti prusko-rakouské války. Dominantní vyhlídka umožňuje jedinečný kruhový rozhled. Přístup je ze silnice spojující obec Mužský a chatu Na Krásné vyhlídce, ze které je také pěkný výhled.
Pokud chcete darovat tandemový seskok známému nebo sám sobě, nebo už nějakou dobu létáte na kluzáku sami, mohlo by vás zajímat Paragliding centrum Kozákov, nabízející výhled na krásy Českého ráje z ptačí perspektivy.
V nadmořské výšce 744 m n.m. na vrcholu kopce Kozákova se nacházejí celkem tři startovací plochy(západ, jih a sever), kde dvě mají únikový prostor pro případ nepřeletění stromů. Přistání v nadmořské výšce 484 m n.m. označené rukávem. Pokud vám předchozí řádky nic neříkají, pak vás bude zřejmě zajímat spíš tandemový seskok, při kterém je ovládání kluzáku přenecháno zkušenému pilotovi a jediné co zajímá vás je nádherný výhled na Trosky a okolní krajinu, ani stopa po zvuku motoru a krásný pocit z letu. Pokud nejste zdejší, můžete se přímo na kopci ubytovat v hotýlku a při té příležitosti ještě navštívit zdejší kovovou otevřenou rozhlednu, která je nejvyšší v Českém ráji, nebo se projít po okolí.
Návštěvní doba:
Tandemový seskok po dohodě, samostatné lety při příznivých podmínkách.
Vstupné:
denní startovné 50Kč, tandemový seskok 1100Kč (10-15 min.)
Kontakty:
Web: www.dandyshop.net
Email: dandyshop@atlas.cz
Tel: 420 777 055 584, 420 777 878 995
Ukázka roubené lidové architektury.
Ze skalního hradu z poloviny 13. století jsou dnes romantické pozůstatky. Můžeme zde prolézat skalní místnosti, vytesané rovnou do skály v několika patrech nad sebou a projít místem zvaným Brána, kde původně stávala hradní věž.
Dřevěná zvonice se nachází před kostelem sv. Václava v Rovensku pod Troskami a pochází z roku 1630. Zvonice má osmiboký základ ze silných dřevěných trámů a prken. Zajímavostí jsou tři zvony umístěné pod šindelovou střechou, které v klidové poloze mají srdce obráceny vzhůru. Zvony se rozezvučují pomocí šlapání.
Šolcův statek
Roubená patrová stavba s pavlačí v Sobotce z roku 1811. Rodné místo básníka Václava Šolce. Dnes také proslulá galerie – výstava Aleny Antonové, Ivana Šmída a dalších. V roce 2009 otevřeno z přilehlé maštale lapidárium.
Sobotka
Sobotecko má nejvíce dochovaných rázovitých dřevěných staveb převážně z 18. století. Nejkrásnější a nejdochovalejší jsou stavby na náměstí u sv. Anny. Další roubené stavby Sobotecka jsou ve vesnicích Nepříveč, Stéblovice a Střehom s nedalekým bývalým Buškovským mlýnem.
Vesec u Sobotky
Od roku 1995 vesnická památková rezervace lidové architektury. Zachovaná česká okrouhlice – soubor 18-ti povětšině roubených staveb představující různé typy usedlostí. Na náměstí je socha Nejsvětější trojice lidového umělce Josefa Zemana že Žernova.
Původně gotický hrad byl ve 14. století přestavěn na renesanční zámek. Zajímavostmi jsou tématické expozice např. Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I,, Časem zpátky do pohádky a Safari – africké výpravy Ing. J. Vágnera. Nachází se zde knihovna Jaroslava Vrchlického spolu s literárním archívem Památníku národního písemnictv
Pár kilometrů od Turnova směrem na Jičín se nachází malá vesnička jménem Radvánovice, a v ní nenápadné, ale o to neobyčejnější místo s příhodným názvem Šťastná země. Areál s neskutečným množstvím přírodních atrakcí, pořádající akcičky tak originální, že na ně jinde jen těžko narazíte.
Jen těžko hledat obdobu, neboť je to místo vskutku jedinečné svými atrakcemi(dřevěné hrady, prolézačky, houpačky, skluzavky, písková rýžoviště s pravými granátky a trampolíny dodávané z nedaleké firmy Tomovy parky, známé svým šetrným přístupem k životnímu prostředí) i pořádanými akcemi. Co asi lze čekat od akcí s názvy jako je Rajčatová bitva, České švestkobraní, Bramborák, Slavnosti slámy nebo Dřevěná sobota. Rozhodně ne nudu. Pokud se pro Šťastnou zemi rozhodnete, ať už pro nějakou akci nebo jen tak, čeká na jistotu vás, a hlavně vaše děti, neopakovatelný, přírodně-zábavný zážitek.
Návštěvní doba:
každý den 9:00-19:00, o prázdninách 9:00-20:00, sezóna od konce dubna do konce září
Vstupné:
70 Kč na celý den, skupinové slevy
Kontakty:
Web: www.stastnazeme.cz
Email: info@stastnazeme.cz
Tel: 420 739 570 045
Zajímavá reliéfová výzdoba na povrchu. Praskliny umožňující nepřeberné množství cest. To vše nabízí dobrodružství nejen pro horolezce.
Suché skály, často také nazývány české dolomity byly vyhlášeny v roce 1965 přírodní památkou. Tento masiv vzniklý při alpinsko-himalájském vrásnění se svým stářím před 100 mil let tvoří krásnou dominantu Českého ráje. Tyto skály tvořeny převážně z pískovce vznikly usazováním se v jezerech a následným zalitím křídovým mořem. Poté podle staré praskliny v kůře zemské (tzn. Lužického zlomu) byly tyto nezvrásněné lavice pískovců vysunuty nad mladší křídové vrstvy a postaveny do svislé polohy. Zvětráváním se pak vytvořilo tvarově pestré skalní město.
Návštěvní doba:
volně přístupno
Vstupné:
zadarmo
Kontakty:
Web: suche-skaly.ceskehory.cz/
Toto unikátní novogotické sídlo 2. poloviny 19.století se nachází 6 km od Turnova a patří mezi národní kulturní památky. Svým snadným přístupem a jedinečností je jednou z nejvyhledávanějších památek v této lokalitě. K zámku přiléhá i rozsáhlý park, dodávající této stavbě impozantní vzhled. Spolu s celoročním přístupem do zámku je to jasná volba!
V místech, kde se zámek nachází, byla původně gotická tvrz. Ta však byla zničena v průběhu třicetileté války. V letech 1690 – 1693 byl na jejím místě vybudován barokní zámek. První významná rekonstrukce(1930) v empírovém stylu byla následována rozsáhlejší, romanticky novogotickou přestavbou(1847-1862), jež dala zámku jeho dnešní podobu. Zámek je velmi těsně spjat s řezbářem Petrem Bušekem, jehož dílem je prakticky veškeré obložení stěn a nábytek nacházející se v tomto objektu. Anglický park o rozloze 23 ha je z největší části dílem knížete Kamila z Rohanu, jehož životní vášní byla samozřejmě botanika. Nachází se v něm rarita jménem červenolistý rohanský buk, který zde byl i vyšlechtěn. V parku můžete narazit na mnohé stavby jako fontány, vyhlídka či holubník. Park tak představuje nedílnou část objektu. Závěrem je nutno říci, že zámek slouží často jako místo pořádání nejrůznějších akcí, ať už to jsou koncerty, svatby nebo každoroční pouť.
Návštěvní doba:
Celoroční prohlídky zámku i parku, možné noční prohlídky
Vstupné:
90 resp. 140 Kč(dvě různé trasy)
Kontakty:
Web: www.zamek-sychrov.cz/
Email: rezervace.sychrov@liberec.npu.cz
Tel: +420 482 416 011
Melafyrový vrch vysoký 678 m. n. m. u Lomnice nad Popelkou původně nazývaný Chlum byl oblíbeným místem setkání poutníků. Název Tábor nese od husistkého hnutí, kdy se na jeho vrcholu konaly tábory lidu. Na vrcholu je poutní místo s kostelem z roku 1704, penzion a rozhledna vysoká 37 metrů. Panoramatické pohled je na Český ráj i Krkonoše.
Středověký nedobytný gotický hrad z konce 14. století v místě dvou čedičových homolí je symbolem a dominantou Českého ráje. Nižší homole se nazývá Baba a stála na ní 47 metrů vysoká pětiboká věž. Druhá se jmenuje Panna a původně na ní stála 57 metrů čtyřboká věž. Po skončení třicetileté války hrad zpustnul a zbyly jen zbytky obou věží. Oba vrcholky umožňují nádhernou vyhlídku do dalekého okolí. Trosky jsou místem mnoha akcí. Konají se zde například šermířská vystoupení a dobové trhy.
Město z první poloviny 13. století s městkou památkovou zónou. Nachází se zde renesanční radnice z 16. století, novogotický chrám Panny Marie, barokní klášterní kostel sv. Františka z Assisi, gotický kostel sv. Mikuláše, bývalý klášter františkánů, pozdně gotická radnice, židovská synagoga a další stavby.
Hrad z roku 1260 je považován za nejstarší v Českém ráji. Nachází se na třech vysokých pískovcových blocích v Hruboskalském skalním městě. Hrad nějakou dobu obývali husité a loupežníci a došlo k rozdělení na dvojhrad. V 16. století hrad vyhořel a znovu ho obnovili Valdštejnové. Kromě prohlídek hradu se v areálu konají stálé expozice, sezónní výstavy, šermířská vystoupení, koncerty a ukázky výcviku dravců.
Zajímavostí je domnělý portrét K. H. Máchy ve výklenkové kapli na prvním nádvoří. Obdivovat můžete věrné modely hradů a zámků z okolí současného kastelána hradu.
Jeden z našich nejkrásnějších skalních hradů ze 14. století. V 16. století přebudován a rozšířen. Po zdolání úzkého schodiště ve skále do věže hradního paláce se naskytne vyhlídka na celý areál a okolí. Konají se zde různé akce například tradiční Valečovské slavnosti, které zahajují návštěvnickou sezonu na začátku května.
Na vrcholu kopce u Jičína s nadmořskou výškou 430 metrů stojí ruiny gotického hradu a čedičové skály, jež se zde dříve těžila.
Hrad stojí již od 15. století na strmém skalním hřebenu nad Malou Skálou. V 19. století byl přeměněn na romantický Pantheon a přibyla k němu kaple v novogotickém stylu sloužící jako lovecký zámeček. Po zdolání cestiček, schodů a můstků se ocitneme na nejvyšší skále, jež vyčnívá přes 130 metrů nad hladinu řeky Jizery.
Janova vyhlídka, vyhlídka U Lvíčka, Mariánská vyhlídka
464 m.n.m. vysoký kopec nad stejnojmenou obcí umožňuje rozhled na střed Českého ráje. K vrcholu vede křížová cesta ke kapli sv. Anny. Při výstupu můžete pozorovat geologický úkaz – sloupcovitou odlučnost čediče.
Zřícenina hradu pochází ze 14. století a byla založena pány z Lemberka. Na třech skalách pískovcového ostrohu se dochovalo jen torzo původních objektů a hradeb.
V obci se dochovalo několik staveb lidové architektury např. patrová Peldova kovárna pochází z roku 1808 a patří k nejkrásnějším roubeným stavbám v České republice.
Skalní vyhlídka na Jizeru, 4 km proti proudu od Turnova.
Čedičová sopka blízko Jičína s 399 m. n. m. je přírodní památkou. Na vrcholku soliterního vrchu tvaru kužele je malá barokní kaplička sv. Máří Magdaleny. Vyhlídka je jičínský kraj.
Lázeňské městečko s památkovou zónou od roku 1990. Okolo náměstí jsou zajímavé domy tvořící jedinečný urbanistický empírový útvar. Domy mají štukovou výzdobu pozdního klasicismu. Jsou zde také roubené chaloupky z konce 18. století.
V části města Železný Brod se nachází památková zóna a rezervace Trávníky. Návštěvníky provede historickým prostředím roubených a zděných staveb. K vidění jsou dřevěné domky s již chybějícími doškovými střechami, ale s původními malými okénky a zahrádkami, zděné klasicistní domy a pískovcové kašny. Uličky se zajímavě klikatí a tvoří tajuplná zákoutí. Významnými stavbami jsou zděný empírový dům Grosovsko, místními zvaný Trávnická radnice a areál kostela sv. Jakuba Většího s kostnicí.
Dřevěná roubená zvonice pochází z roku 1504. Uvnitř osmiboké stupňovité stavby se šindelovou střechou se nachází o dva roky mladší zvon Václav. Jeho průměr je 75 cm a váha 227 kg. V roce 1750 byla zvonice přestavěna pro účely umístěný dalšího zvonu Maria z místního gotického kostela. Zvon Maria byl za první světové války rozbit a dodnes se dochoval jen zvon Václav.
Appointway Theme Powered By WordPress
- V ráji Luxusní ubytování v Českém ráji